poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Ocena ryzyka obecności raka jajnika - Nowość! Wystarczy zbadać krew! Bądź pewna!

Rak jajnika jest niezmiernie niebezpieczny. Bardzo długo nie daje objawów, zatem często wykrywany bywa zbyt późno, kiedy leczenie staje się już bardzo trudne. Jest on jednym z najczęściej rejestrowanych nowotworów złośliwych w Polsce. Rozwój diagnostyki przyniósł  najnowsze narzędzie, służące do oceny prawdopodobieństwa, że zmiana na jajnikach ma charakter guza złośliwego.
Obecnie najnowszym osiągnięciem medycyny laboratoryjnej w diagnostyce i ocenie ryzyka obecności raka jajnika jest test ROMA. Na czym polega? Wystarczy zbadać krew i bądź pewna!
Co to jest test ROMA?



ROMA
(ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm)

To nowe rozwiązanie w diagnostyce raka jajnika. Test polega na połaczeniu kilku metod stosowanych do tej pory w jedną, spójną metodę oceny ryzyka. Zatem Roma obejmuje 3 składowe:
  • Oznaczenie stężenia Ca125 we krwi;
  • Oznaczenie stężenia HE4 we krwi;
  • Algorytm oceny ryzyka zachorowania;
ROMA stanowi wskaźnik prawdopodobieństwa wystąpienia raka jajnika u chorych z guzem przydatków. Metoda ta pomaga w zakwalifikowaniu kobiety do danej grupy ryzyka, a co za tym idzie, pomaga w podjęciu decyzji co do dalszego postępowania (badania, operacja).

Już tłumaczę o co chodzi


Ca125
Jeszcze do niedawna badaniem zalecanym kobietom podejrzanym o raka jajnika było oznaczenie Ca125 (marker nowotworowy-tzn. jego ilość wzrasta przy toczącym sie stanie nowotworowym, w tym przypadku, związanym z jajnikiem lub innym narządem rodnym).  Niestey badanie to było "niedoskonałe" ze względu na możliwośc pojawienia się wyników podwyższonych również w innych schorzeniach (stany zapalne, endometrioza, mięśniaki).


HE4

Dlatego obecnie zalecane jest, oprócz badania poziomu Ca125, również oznaczenie stężenia innej substancji: HE4 - nowego markera raka jajnika.
W zdrowym organizmie jest go bardzo mało. W większych ilościach natomiast pojawia się we krwi wówczas, kiedy w  jajniku toczy się złośliwy proces nowotworowy.
Badanie to jest polecane również dlatego, iż HE4 występuje we krwi już we wczesnych stadiach choroby, wówczas, gdy Ca125 jest jeszcze niewykrywalne. Badanie HE4 pozwala określić ryzyko choroby nowotworowej.
Uwaga!
Testu tego nie stosuje się u pacjentek poniżej 18. roku życia, kobiet będących w trakcie chemioterapii
oraz uprzednio leczonych na nowotwór.

 Algorytm oceny ryzyka zachorowania
Algorytm ten służy do statystycznego oszacowania prawdopodobieństwa, że wykryty guz przydatków jest złośliwym nowotworem jajnika. 
Wynik algorytmu podawany jest w procentach: określają one prawdopodobieństwo, że u pacjentki rozwija się proces nowotworowy.



Uwaga!
Należy pamiętać, że badanie to nie jest podstawą do rozpoznania raka jajnika!
Diagnostyka raka jajnika opiera się również na badaniu ginekologicznym, USG jajników czy innych badań jak: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową zlecanych przez lekarza. Zapytaj lekarza!

Czytaj więcej TUTAJ (klik) 

Czy Twój lekarz wspominał Tobie o teście ROMA?

6 komentarzy:

  1. Ciekawy blog, pierwszy raz się z takim spotykam :)
    Zapraszam: http://bailarina-de-color.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Zachęcam do polecenia innym :) Rzeczywiście, tematyka mojego bloga odbiega nieco od najbardziej rozpowszechnionych: lifestylowych, modowych itp. Myślę jednak, że również może zaciekawić, a przy okazji, przynieść pozytywne skutki zdrowotne ;) Pozdrawiam!

      Usuń
  2. pracuję w labo już ładnych parę lat - będę tu wpadać ! pozdrawiam ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo i gorąco zachęcam do podsyłania ciekawostek z życia codziennego Twojego laboratorium, nowinek, pomysłów :) Każda uwaga jest cenna, na pewno z chęcią wykorzystam ją w kolejnych postach :) Pozdrawiam!

      Usuń
  3. To prawda, blog niespotykany i na pewno będę tu częściej zaglądać. Wiele można się z niego dowiedzieć i wynieść jak najwięcej pozytywnego :)

    +gratuluję oryginalnego pomysłu na bloga i życzę powodzenia w jego dalszym prowadzeniu :)

    http://mikijiu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...