czwartek, 4 września 2014

Czy wiesz, jak prawidłowo oddać mocz do badania? Sprawdź!


Witajcie!
Dziś parę słów o niezmiernie ważnej, choć z pozoru błahej sprawie.
Na pewno musieliście kiedyś oddać mocz do badania. Kupiliście kubeczek, oddaliście mocz i zanieśliście go do laboratorium.
Jednak, czy lekarz poinformował Was jak wszystko to zrobić prawidłowo?
Błędy w tej na pozór prostej czynności mogą znacząco wpłynąć na wynik podważając jego wiarygodność.
Od teraz już nigdy nie popełnicie błędów podczas pobierania próbki moczu do badania. Poniżej prezentuję również, jakie konsekwencje mogą przynieść te niedopatrzenia.
Oto kilka ważnych punktów:
1. Kup odpowiedni pojemnik na mocz
Pojemnik na mocz można kupić w aptece, jego koszt to ok. 0,50-1,00 zł. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, jakie badanie moczu chcesz wykonać.
Pojemniki na posiew moczu są bezwzględnie jałowe (na obrazku to ten po prawej stronie zabezpieczony folią), na badanie ogólne moczu wystarczy pojemnik zaprezentowany po lewej stronie na obrazku. Jeśli nie jesteś pewien, który kubek wybrać, kup pojemnik jałowy (w folii), posłużyć może on do obydwóch badań.
Niedopuszczalne są inne pojemniki, jak np. słoiki (nawet wyparzone) czy inne kubeczki "handmade" (uwierzcie, ludzka wyobraźnie nie zna granic).
Jaki błąd możemy spowodować, nie stosując się do powyższego punktu: w obrazie mikroskopowym mogą wystąpić bakterie, nie pochodzące w rzeczywistości z naszych dróg moczowych, lecz ze ścianek nieodpowiednich pojemników, może również pojawić się np. glukoza w moczu. Błędy te spowodować mogą złą diagnozę i podjęcie leczenia, pomimo, iż nie jesteśmy chorzy
2. Mocz do Badania najlepiej oddać rano, po nocy.
Jeśli to niemożliwe zaleca się, by mocz do badania znajdował się min. 3-4 godz. w pęcherzu.
Błąd: w moczu takim mogą nie występować składniki, które w rzeczywistości się tam znajdują, co uniemożliwia postawienie odpowiedniej diagnozy w skutek czego nie podejmiemy potrzebnego leczenia.
3. Przed oddaniem moczu dokonaj toalety narządów moczowo-płciowych
Błąd: w obrazie mikroskopowym mogą wystąpić bakterie, nie pochodzące w rzeczywistości z naszych dróg moczowych, lecz ze skóry. Błędy te spowodować mogą złą diagnozę i podjęcie leczenia, pomimo, iż nie jesteśmy chorzy.
4. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia
Oznacza to, że pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, następną zbieramy do kubeczka, pozostałą oddajemy do toalety, czyli mocz do kubeczka zbieramy po opróżnieniu połowy pęcherza. 
Błąd: patrz pkt.4.
5. Nie trzeba wypełniać kubeczka po brzegi
6. jak najszybciej dostarcz próbkę moczu do laboratorium
Kryterium czasu jest istotne, ponieważ im dłużej mocz jest przechowywany, tym więcej zmian biochemicznych w nim następuje.
Błąd: zbyt długie przechowywanie moczu może spowodować spadek ilości glukozy w moczu (brak diagnozy schorzeń), namnożenie bakterii (diagnozowanie schorzeń w rzeczywistości nie występujących).

I jeszcze kilka drobnych uwag:
  • Upewnij się, że dobrze zakręciłeś kubeczek;
  • Kobiety: pamiętajcie, by zaraz przed, w trakcie, a także tuż po zakończeniu miesiączki nie oddawać moczu na badania, to również zaburzy wynik (nadmierna ilość krwinek czerwonych w moczu)
  • Nie zaleca się oddawania moczu do badania zaraz po stosunku płciowym (w moczu mogą zostać zaobserwowane plemniki)
  • Podpisz mocz imienim, nazwiskiem oraz numerem PESEL, zniweluje to ryzyko pomyłki w laboratorium (mozna np. dokleić karteczkę taśmą klejącą lub użyc niezmywalnego pisaka do opisania kubeczka).
  • Poinformuj pracownika laboratorium, jeśli w ostatnim czasie przyjmowałeś antybiotyki, suplementy dietyTo również może BARDZO istotnie wpłynąć na wynik
Pozdrawiam!

Podzielcie się swoimi doświadczeniami!
Czekam na  Wasze komentarze!

2 komentarze:

  1. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre badania wymagają oddania pierwszego strumienia moczu do badań np. w kierunku Chlamydia, dlatego warto upewnić się o sposobie przygotowania do konkretnego badania w laboratorium.

    I jeszcze jeden błąd mi się przypomniał:
    nie przynoście moczu w słoikach!! to nie sredniowiecze a kubki kosztuja grosze a w laboratorium dostaniecie je nawet za darmo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo cenna uwaga. Jeśli nie jesteśmy pewni jak prawidłowo przygotować się do danego badania warto skontaktować się z laboratorium, tam na pewno udzielą fachowych informacji.
    A o nieszczęsnych słoikach pisałam w poście ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...