sobota, 30 sierpnia 2014

Wpływ słońca na kości? Tak! Zbadaj poziom witaminy D


Lato zbliża się ku końcowi.  Mój kolejny post ma na celu nakłonienie Was do korzystania z ostatnich kąpieli słonecznych, gdyż, oprócz złotej opalenizny, mogą przynieść Wam pozytywne skutki zdrowotne.
Jak już wspomniałam w poście związanym z badaniem profilu kostnego (klik) w ocenie stanu naszych kości witamina D ma ważny wpływ na metabolizm kości. Jej niedobór może wiązać się ze schorzeniami takimi jak: krzywica (u dzieci), zmniejszenie masy kostnej, osteoporoza, a co za tym idzie, podatnością kośćca na złamania. Wiedzieliście o tym, że słońce może pozytywnie oddziaływać na Wasze kości? Tak, tak! Już wyjaśniam dlaczego...


Witaminy D w organizmie człowieka są prohormonami. Oznacza to, iż nie mają aktywności biologicznejNabywają jej w wyniku przekształceń metabolicznych. Zatem biologicznie czynną formą witaminy D u człowieka jest 1α,25-dihydroksywitamina D (1,25(OH)2D). W skórze człowieka pod wpływem światła słonecznego prowitamina D3 ulega przekształceniu do prewitaminy D,  która z kolei, pod działaniem energii cieplnej ciała przekształcona zostaje w ciągu kilku godzin w witaminę D3. Przekształcenie prowitaminy D w prewitaminę D zachodzi pod wpływem promieniowania słoneczno.
Tak więc
słońce pozwala organizmowi
samodzielnie wytwarzać witaminę D.
Należy jednak pamiętać o rozsądnym korzystaniu z kąpieli słonecznych w godzinach bezpiecznych nie dopuszczając do poparzeń skóry. Kilkunastominutowy spacer w słoneczny dzień zupełnie wystarczy by wywrzeć pozytywny wpływ na nasze kości. 

Ocenia się, że ok. 80–100% potrzebnej dla organizmu ilości witaminy D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, a tylko w niewielkim stopniu wspomagane jest to przez źródła pokarmowe.

Dodam jeszcze, iż w naszej szerokości geograficznej, w związku z mniejszą ekspozycją na promienie słoneczne, jesteśmy bardziej narażeni na niedobory tej witaminy. Zjawisko to grozi również osobom spędzającym znaczną cześć czasu w zamkniętych pomieszczeniach.
Poziom witaminy D (witaminy 25(OH)D) w naszym organizmie  możemy sprawdzić poprzez badanie krwi. Warto zrobić je jeśli obawiamy się chorób kości takich jak osteoporoza. Poza sprawdzeniem poziomu witaminy tej, by ocenic stan naszych kości, polecam wykonać również inne badania krwi. Więcej tutaj (klik)

Chcąc uzupełnić niedobory witaminy D warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę.
Jedzmy:
  • ryby
  • jaja
  • ser żółty
  • mleko
 
Ponadto, by zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na tą witaminę, można wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece. Jednak wówczas trzeba zachować ostrożność, gdyż przedawkowanie suplementu może być toksyczne dla naszego organizmu.


Wniosek:
Chcesz zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D i zapobiec osteoporozie?
Korzystaj z kąpieli słonecznych!

Zapamiętaj, że Witamina D wywiera korzystny wpływ nie tylko na układ kostny, lecz również na:
  • Układ nerwowy i mięśniowy;
  • Układ immunologiczny;
  • Układ krążenia;
  • Układ rozrodczy; 
Zainteresuje Cię również:
Badania krwi "na stan KOŚCI" czyli gdy obawiasz się złamań i osteoporozy.

Jeśli macie pytania czekam na Wasze komentarze ;)

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...